Dzieci i książki

Pewnie wiele osób zastanawia się czy warto zachęcać dzieci do czytania książek. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak. Rodzice koniecznie powinni poświęcać swoim dzieciom dość czasu, tak aby te chętnie sięgały po różnego rodzaju książki. Bardzo ważne jest to, aby nie były to tylko lektury. Jednak w tym wypadku warto pamiętać o tym, że trzeba dziecko nauczyć lubić czytać. Niestety lektury w szkole wcale nie zachęcają do czytania, dlatego jest to zadanie dla mądrego rodzica. Po pierwsze ważne jest to, aby dziecku już czytać kiedy jest małe. Mogą być to bajki i inne opowiastki czytane do snu. Dzięki temu dziecko nabierze nawyku sięgania po różnego rodzaju lektury i później będzie samo chętnie czytało. Bardzo ważne jest to, aby w momencie kiedy dziecko będzie już nieco starsze, aby podsuwać mu różnego rodzaju książki. Koniecznie muszą być one ciekawe i interesujące. Wiele rodziców stosuje sztuczkę z tym, że zaczynają czytać dziecku jakąś ciekawą historię, a następnie w najciekawszym momencie przerywają czytanie. Dzięki temu mają nadzieję, że dziecko później samo równie chętnie sięgnie po lekturę. Jeśli tak się stanie można mówić o małym sukcesie wychowawczy – dziecko było zainteresowane książką.