Dzisiaj jest: 16 Grudzień 2017    |    Imieniny Albina, Zdzisław
poniedziałek, 29 września 2014 00:00

BISKUPICKI KLUB MŁODEGO ODKRYWCY - KMO

Czym jest KMO?
Misją programu Klub Młodego Odkrywcy jest angażowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów w proces uczenia się z wykorzystaniem metody naukowej. Podstawą zaangażowania są:
•    chęć poznawania i zrozumienia świata
•    dążenie do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami
•    świadomość roli nauki we współczesnym świecie
przyjęte za kluczowe wartości sprzyjające rozwojowi nowoczesnego społeczeństwa, zarówno na poziomie jednostki, jak i jej relacji z otoczeniem.
W metodzie KMO prosty eksperyment naukowy staje się czymś więcej niż tylko źródłem wiedzy i zrozumienia zjawiska lub sposobem rozwiązania postawionego problemu. Przeprowadzane doświadczenia mają za zadanie rozbudzić w uczestnikach ciekawość i kreatywność, zachęcić ich do konstruktywnej współpracy i komunikacji bez względu na wiek i rolę w grupie.
Działania zmierzające do przygotowania i przeprowadzenia eksperymentu otwierają inne, nie zawsze oczywiste obszary rozwoju odbiorców programu. Jako najważniejsze wskazać można przedsiębiorczość i komunikację społeczną, przejawiające się m.in. w umiejętności organizacji przestrzeni eksperymentalnej i materiałów, promocji działalności i uzyskania wsparcia otoczenia. Istotne jest przy tym, że początkowe przygotowanie i osiągane rezultaty nie muszą być jednakowe dla wszystkich.
W metodzie KMO nie ma narzuconych „sztywnych” wytycznych i ram działania. Polega ona przede wszystkim na zrozumieniu idei i świadomym jej stosowaniu.
O sukcesie w stosowaniu metody KMO świadczą w największej mierze postępy dokonywane w wyniku podnoszenia kompetencji i wiary we własne możliwości oraz towarzyszące im poczucie satysfakcji (!). Można ją traktować z jednej strony jako narzędzie przeprowadzania eksperymentów z różnych dziedzin nauki, z drugiej zaś sposób rozwijania oraz promocji kompetencji merytorycznych i społecznych.

Fotoreportaż z zajęć - kliknij tutaj

ROK SZKOLNY 2015/2016

Ruszyły w tym roku szkolnym zajęcia w ramach Klubu Młodego Odkrywcy. W poniedziałek od 14.25 odbywają się zajęcia z biologii, natomiast z chemii w piątek od 8.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą zrozumieć i poznać otaczający nas świat i uczestniczyć w ciekawych zajęciach.

Biologia - zajęcia integracyjne

Chemia - "Znikający styropian" - badaliśmy wpływ acetonu na styropian - kliknij tutaj