Dzisiaj jest: 16 Grudzień 2017    |    Imieniny Albina, Zdzisław
Home Patron szkoły

1. W dniu 20 września 2013 r. w Gimnazjum nr 20 w Zabrzu odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polskich Himalaistów. Jest to efekt kilkumiesięcznych starań społeczności szkolnej i Polskiego Związku Alpinizmu - kliknij tutaj. Jednogłośne podjęcie uchwały Rada Miasta nadającej szkole imię nastąpiło 15 lipca 2013 roku kliknij tutaj.

Zobacz akt nadania szkole imienia

FILM Z UROCZYSTOŚCI W SERWISIE YOUTUBE

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

2. Nad naszymi działaniami patronat objęło najstarsze pismo górskie w Polsce - „TATERNIK”.

3. UTWÓR ZESPOŁU "BUDKA SUFLERA" PT. "CIEŃ WIELKIEJ GÓRY" SYMBOLICZNYM HYMNEM NASZEJ SZKOŁY - kliknij tutaj.

Historia piosenki "CIEŃ WIELKIEJ GÓRY" - kliknij tutaj

4. WYWIAD Z SIMONEM MORO WŁOSKIM ZAWODOWYM WSPINACZEM, ALPINISTĄ kliknij tutaj

5. LIST MARKA JANASA  CZŁONKA ZARZĄDU POLSKIEGO ZWIĄZKU ALPINIZMU

Szanowni Pedagodzy, Rodzice i Uczniowie
Gimnazjum im. Polskich Himalaistów w Zabrzu

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, na którą – niestety – nie mogłem przybyć ze względu na wcześniejsze zobowiązania. Chciałbym wyrazić swą radość i wręcz wzruszenie, że postanowiliście nadaniem tego imienia uhonorować tych wybitnych przedstawicieli naszego środowiska, którzy są naszą dumą i wzorem. Jest to tym bardziej cenne, gdyż ma miejsce w okresie bardzo trudnym dla polskiego himalaizmu, co związane jest z tragicznymi stratami jakie ponieśliśmy w tym roku i z wieloma często krzywdzącymi emocjonalnymi opiniami o naszej dyscyplinie.
Jest to czas ciężki także  dla himalaizmu światowego, co związane jest niedawną bezprecedensową masakrą himalaistów w bazie pod Nanga Parbat dokonaną przez religijnych ekstremistów. Przebywając ostatnio w Karakorum, w pewnym sensie w związku z tą tragedią, widziałem jakim nieszczęściem dla miejscowej ludności jest zniknięcie tam (miejmy nadzieję – czasowe) himalajskiego ruchu turystycznego. Potwierdziło to opinię o znaczeniu himalaizmu otwierającego drogę himalajskiej turystyce dla cywilizacyjnego rozwoju małych górskich narodów żyjących tam w bardzo trudnych warunkach naturalnych, a często i socjo-politycznych.
Życzę Wam i sobie aby Wasze zainteresowanie dawnymi i przyszłymi sukcesami polskich himalaistów oraz wychowawczymi i eksploracyjnymi walorami himalaizmu trwało nadal.

Pozdrawiam i życzę sukcesów
Marek Janas

PS:
Jako żartobliwą „wizytówkę” załączam moje zdjęcia:
w 1975 - NA Gasherbrumie (8035m)
w 2013 – POD Rakaposhi (7788m, uważaną za górę o najwyższym przewyższeniu baza-szczyt: 6000m) - zobacz „wizytówkę”